Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje

Poznávací exkurze do Psczyny

21.10.2017

Poznávací exkurze do Psczyny

Za poznáním se ve čtvrtek 19. 10. 2017  vypravili studenti čtvrtého ročníku oboru provoz a ekonomika dopravy a sociální činnost. Cílem cesty se stalo malebné slezské městečko Psczyna v Polsku.

Počasí nám přálo, teploměr se vyšplhal až na 20 stupňů Celsia, sluníčko svítilo a cesta autobusem rychle ubíhala.

První zastávkou se stal lesopark plný jelení, dančí a losí zvěře. Objektem našeho zájmu však byli majestátní polští zubři a my jsme je mohli sledovat při jejich krmení.

Další zastávkou byl venkovský skanzen. S polským průvodcem, kterému jsme docela dobře rozuměli, jsme si prohlédli vodní mlýn, venkovské domy, stodoly, seníky, kovárnu, sýpku, zemědělské nářadí, vše z 18. – 19. století.

Třetí zastávkou byl evangelický kostel na psczynském náměstí. Kostel nás zaujal svou architekturou a velikostí, pojme na 1100 lidí.

Následovala hodinová pauza na oběd. Někteří šli do KEBABU, jiní si dali chutný oběd za lidovou cenu ve vyhlášené jídelně U Koziolka.

Čtvrtou, tudíž poslední zastávkou, se stal novobarokní zámek. Tento zámek získal svou dnešní podobu roku 1870 a pro svou bohatou a vznešenou výbavu interiéru je nazýván polským Versailles. Zámek si oblíbil jako host i německý císař Vilém II., který si zde dokonce během první světové války přenesl svůj vojenský štáb a odsud řídil východní frontu. Součástí zámku je i 156 hektarový park v anglickém stylu.

A protože i vše pěkné končí, rozloučili jsme se s Psczynou a vraceli se plní dojmů a zážitků zpět do Česka.

Text: Magda Wojnarová

Foto: Damar Vančurová

zpět na aktuality


SOCIÁLNÍ MÉDIA

SPONZOŘI A SOCIÁLNÍ PARTNEŘI STŘEDNÍ ŠKOLY

AWT
BM servis a.s.
Hodinový vnuk
Město Bohumín
Bonatrans
Bospor
Danter
Demontstav
Epson
Gigatech
Elektro Thermitron
Kofola
Maxion Wheels
Progres Hefner
Rockwool
Superprojekt
Viadrus
ŽDB