Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje

Exkurze

6.12.2019

Exkurze

EXKURZE - ČESKÁ TELEVIZE OSTRAVA

 

28. 11. 2019

 

Třídy: EL2, PD3, PD4

 

V rámci prohlídkové trasy jsme postupně navštívili studio Dobrého rána, zpravodajské studio, režijní komplex a střižnu. Exkurzi jsme zahájili ve studiu Dobrého rána, kde nám byly krátkým filmem představeny pořady, které v současné době v televizním studiu Ostrava vznikají – od zpravodajství Události v regionech, pořadů pro děti jako je Bludiště, Rytmix, Draci v hrnci až po ryze večerní pořady typu Na stopě nebo Rozsudek.

Velmi zajímavě a poutavě nám bylo paní průvodkyní přiblíženo zákulisí živého vysílání pořadu Dobré ráno. Byli jsme překvapeni množstvím i náplní jednotlivých profesí, které zodpovídají za hladký průběh nejen samotného přímého přenosu, ale i za jeho neméně důležitou, přípravnou fázi. Nejenže jsme měli možnost nahlédnout do samotného scénáře tohoto pořadu, ale získali jsme také konkrétnější představu o náplni práce dramaturga, kameramanů, osvětlovačů, rekvizitářů nebo maskérek. Role moderátorky se skvěle zhostila Simona Hořčicová z PD4, která si vyzkoušela zpravodajský vstup podporovaný kamerovým čtecím zařízením. Stranou zájmu žáků rozhodně nezůstalo ani barevné klíčování, dotazy k vysílání počasí nebo filmovým trikům žáci rozhodně nešetřili.

V režijní části nám bylo blíže představeno technické zázemí pro výkon profese režiséra, zvukaře nebo grafika. Ve střižně nám byla představena současná, ale i dobová záznamová média a jejich následné zpracování prostřednictvím speciálního střihového programu. Uvítali jsme vysvětlení rozdílu mezi střihovou úpravou výše uvedených, pravidelně natáčených, ostravských pořadů a inscenacemi nebo pohádkami. Překvapila nás také náročnost zpracování jednotlivých pořadů pro sluchově handicapované občany, a to nejen formou tlumočení do znakového jazyka, ale i rychlostí přípravy a tvorby speciálních skrytých titulků.

Text a foto: Věra Kerlínová

 

 

 

zpět na aktuality


SOCIÁLNÍ MÉDIA

SPONZOŘI A SOCIÁLNÍ PARTNEŘI STŘEDNÍ ŠKOLY

AWT
BM servis a.s.
Hodinový vnuk
Město Bohumín
Bonatrans
Bospor
Danter
Demontstav
Epson
Gigatech
Elektro Thermitron
Kofola
Maxion Wheels
Progres Hefner
Rockwool
Superprojekt
Viadrus
ŽDB