Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje

Školní poradenské pracoviště

Školní poradenské pracoviště (dále jen ŠPP) poskytuje poradenské služby a pedagogicko-psychologickou pomoc žákům, jejich rodičům a pedagogům. Pracoviště poskytuje pomoc a podporu při řešení výchovných, výukových či vztahových problémů. Spolupracujeme i s dalšími odborníky, jako je pedagogicko-psychologická poradna, lékaři, psychologové, psychiatři, policie či odbor sociálně právní ochrany dětí.

Naše ŠPP tvoří tříčlenný tým – školní psycholožka, výchovná poradkyně a školní metodička prevence.

Oblasti, kterými se ŠPP zabývá:

• Školní neúspěšnost – práce s neprospívajícími žáky, hledání příčin a řešení problému, prevence a snižování školního neúspěchu
  • Péče o žáky se speciálně vzdělávacími potřebami – vytváření podmínek a opatření tak, aby se žáci mohli vzdělávat podle svých možností
  • Prevence sociálně-patologických jevů – vytváření a vyhodnocování preventivních programů pro žáky (např. na téma šikana, drogy, záškoláctví apod.)
  • Kvalitní klima školy a třídy – práce s třídním kolektivem,
  • Poskytování poradenských a konzultačních služeb – žákům, pedagogům i rodičům
  • Výchovné problémy – hledání příčin a řešení problému ve spolupráci s žákem a rodiči
  • Kariérní poradenství

Školní psycholožka – Mgr. Jana Lichá

Kontakt: 731 134 091, jlicha@sosboh.cz nebo Schránka důvěry

Konzultační hodiny: Po, Út, Čt: 08:00 – 13:00, St: 08:00 – 13:00 nebo na dílnách, Pá: 08:00 – 12:00, možno předem sjednat konzultaci i v odpoledních hodinách

Kde mě najdete: Na Čáslavské v pracovně č. 4 (přízemí, naproti bufetu)

Školní psycholožka se snaží pomáhat žákům s výukovými či osobními problémy. Zaměřuje se na řešení otázky záškoláctví či školního neúspěchu. Podílí se na vytváření výukových podmínek pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Mapuje pomocí dotazníků klima třídy a pracuje s třídními kolektivy, zejména v nově utvářejících se třídách či třídách problematických. Funguje jako prostředník při problémech mezi žáky a učiteli, usiluje o otevřenou komunikaci mezi všemi subjekty školy. Při vážnějších problémech spolupracuje s rodiči žáků či jinými odborníky (PPP, lékaři, psychiatři, OSPOD).

S čím se na mě můžete obrátit?

• Problémy ve výuce – neprospívání v předmětech, potíže s učením, problém s vyučujícím
  • Nevyhovující obor – hledání příčin a možného řešení (např. změna oboru)
  • Nespokojenost ve třídě – problém se spolužáky, špatná atmosféra ve třídě
  • Co dělat po škole – společné hledání profesního uplatnění či dalšího studia podle zájmu a schopností žáka
  • Krizové situace – svěřit se může být polovičním řešením
  • Stres ze školy/maturity/závěrečné zkoušky
  • „Nevěřím si“ – práce na zvyšování sebevědomí, které často bývá příčinou stresu ze školy

Výchovná poradkyně – Mgr. Alena Hloušková

Kontakt: 731 134 097, ahlouskova@sosboh.cz

Konzultační hodiny: středy od 14.00 -16.00, možno i po telefonické domluvě jindy

Kde mě najdete: Budova Husova, kabinet ve druhém patře na konci chodby

Výchovný poradce se zabývá výchovnými problémy žáků, svolává výchovné komise, řeší např. neomluvenou absenci, přestupky žáků vůči školnímu řádu. Dále se zabývá kariérovým poradenstvím – informuje o možnostech dalšího studia, vyšších odborných školách a vysokých školách, spolupracuje s PPP, OSPOD a policií. Aktivně spolupracuje se školním metodikem prevence patologických jevů, školním psychologem a třídními učiteli. Poskytuje konzultace žákům, rodičům i pedagogickým pracovníkům školy.

Metodik prevence – Mgr.Magdalena Wojnarová

Kontakt: 774 188 697, mwojnarova@sosboh.cz

Konzultační hodiny: budou upřesněny a vyvěšeny na obou budovách školy

Kde mě najdete: budova Husova : 2. patro, kabinet jazyků, budova Čáslavská : 2. patro, kabinet č.26

Náplň práce metodika prevence:

Školní metodik prevence se snaží vést žáky školy k osvojení pozitivního sociálního chování a vytváření pozitivního klima ve škole. Připravuje specifické preventivní programy pro jednotlivé třídy. Pracuje s kolektivy tříd formou prožitkových programů. Snaží se předcházet a omezovat výskyt jednotlivých forem rizikového chování. Spolupracuje se školním prsychologem a výchovným poradcem, třídními učiteli. Koordinuje další vzdělávání pedagogických pracovnáků v oblasti prevence. Proškolí rodiče na aktuální téma dle potřeby třídy, zejména v případě mumiřádné třídní schůzky.

SOCIÁLNÍ MÉDIA

SPONZOŘI A SOCIÁLNÍ PARTNEŘI STŘEDNÍ ŠKOLY